oceane-charoy-gimnastka

Silová mobilita

Ako asi znie tradičná fitnes rada? Odkedy sa začal fitnes tak jedna z tých tradičných rád je, že silným sa staneš keď budeš dvíhať činky a flexibilitu zlepšíš statickým strečingom (bez váh). Týmto článkom ti chcem otvoriť oči prečo robiť strečing s váhami, aké má benefity a prečo je potrebný.

„NE“obyčajný strečing

Podľa mňa je strečing v našich končinách veľmi podceňovaný a venuje sa mu málo silových cvičencov (typický búchači vo fitnes centrách), veď načo by strácali čas strečingom keď si môžu dať ďalšie dva cviky na biceps.

Česť však patrí výnimkám. No ak sa už dostanú k strečingu tak je to ten klasický statický naťahovací strečing. Ak sa však pridá váha k cvičeniam mobility, dostávame sa do úplne inej dimenzii.

Z ukľudňujúceho, relaxačného strečingu pri sviečkach sa stane zápas flexibility a sily, ktoré musia pracovať spolu v pozíciach, ktoré najviac potrebuješ posilniť.

Hlavný problém nastáva ak je niekto veľmi flexibilný tak je aj veľmi slabý, tak ako aj keď je niekto veľmi silný tak je aj veľmi stuhnutý. Práve pridaním váhy do strečingových cvičení začneš budovať aj silu vo flexibilite.

Aká je vlastne pointa?

Povedzme, že cvičenec je dostatočne flexibilný pomocou statického strečingu. Otázka teraz znie jednoducho. Načo mu je všetka tá flexibilita v extrémnych pozíciach keď ju nedokáže aktívne využiť? Postupné pridávanie váhy stimuluje tvoje svaly na silové adaptovanie aj v týchto pozíciach.

Ďalším kľúčovým dôvodom prečo je silová mobilita tak dôležitá je pretože dospelý často žijú sedavým životom a nesprávnym cvičením, telo jednoducho stuhne. Predsa 40 hodín sedenia týždenne v práci (+ďalšie za televízorom) a jediný tréning je biceps a benchpress spôsobia tlačenie ramien dopredu, chronické ohnutie bedier a stuhnuté hamstringy.

Pre takto zničené telo je to krutá realita a statický strečing jednoducho nestačí.

Ako teda robiť silovú mobilitu?

Jednoduchý silový strečing sa robí podobne ako statický, pridá sa iba záťaž. Záťaž môže byť v podobe olympijskej tyče, jednoručiek, kettlebellu…

Silovú mobilitu môžeš mať ako samostatnú tréningovú jednotku ale takisto sa jej môžeš povenovať pred alebo po cvičení.

Dva najlepšie cviky?

Tieto dva cviky patria k mojim obľubeným, ktoré som odkukal od trénera Christophera Sommera.

Jefferson Curls

Cvik na zvýšenie flexibility hamstringov. Pre začiatok začni s malou váhou (prázdna tyč postačí). Postav sa na box alebo na niečo vyvýšené. Predkloň hlavu, kolená maj po celý čas prepnuté a postupne ohýbaj stavec po stavci až pokiaľ sa ti dá. Potom opakuj aj cestou naspať ale tentokrát naopak. Neskôr pridávaj postupne váhu. Ako aj ostatné cvičenia na silovú mobilitu, nerob cvik cez BOLESŤ. Cieľom je zvýšiť bezbolestný pohyb.

Shoulder Dislocates

Ak by som si mal vybrať iba jeden cvik silovej mobilitu pre vrchnú časť tela bol by to tento.

Zober tyč (plastovú, drevenú…) a nasaď na ňu pre začiatok 1-2,5 kg kotúč. Stoj vystretý, tyč pred telom. Zodvihni tyč ponad hlavu a pokračuj až dozadu k chrbtici a po celý čas maj lakte vystreté. Nikde sa neponáhľaj a odcvič toto cvičenie poriadne.

 
0

0 komentárov k "Silová mobilita"

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.